Sastav podzemne vode odraz je njenog prostornog i vremenskog okoliša. Prostorni okoliš čini nataloženi materijal različitog sastava i granulacije u čijem se međuprostoru nalazi podzemna voda koju crpimo za naše potrebe. Vremenski okoliš karakterizira čovjekov utjecaj tijekom vremena, recentni i povijesni, a očituje su prisutnim tvarima antropogenog porijekla. Ti zbrojeni utjecaji rezultiraju sastavom, kvalitetom sirove, podzemne vode i ona je takva da po svim parametrima odgovara kriterijima voda za ljudsku upotrebu. Štoviše, u polustoljetnoj koprivničkoj javnoj vodoopskrbi nije bilo neispravnih uzoraka vode niti obustave isporuke zbog prekoračenja propisanog sastava.
Osnovne sastavnice pojma kvalitete vode za piće su njen prirodni sastav, tehnologija obrade i osobine distributivnog sustava, kao i uvjeti propisani zakonskim normama. Zahvaljujući dobrom prirodnom sastavu i aktivnostima na njegovu očuvanju sirova voda naših izvorišta tehnološki se obrađuje samo zakonski propisanom dezinfekcijom. Provedba zakonskih odredbi s pozicija ispravnosti vode i orijentiranost na korisnika ostvaruju se kroz proaktivni sustav interne i vanjske kontrole distribuirane vode.
Uzorkovanje i laboratorijska kontrola vode za piće provode se svakodnevno, na raznim točkama sustava. Zakonsku osnovu programa kontrole predstavlja Zakon o vodi za ljudsku potrošnju (NN 30 16.3.2023), odnosno Pravilnik o parametrima sukladnosti, metodama analiza i monitorinzima vode za ljudsku potrošnju (NN 64 14.6.2023). Uzorkovanje, priprema uzoraka za analizu, laboratorijska metodika te interpretacija rezultata provode se u skladu s propisanim procedurama, odnosno zakonskim odredbama i u okviru sustava kvalitete poslovanja i dobre laboratorijske prakse. Kontrolne točke uzorkovanja i laboratorijske kontrole vode grupirane su s obzirom na “put vode” (A. slivna voda k izvorištu, B. sirova voda, C. voda nakon prerade, D. voda u mreži, E. mjesto potrošnje), čime su određeni i prikladni ispitivani parametri (fizikalni, kemijski, mikrobiološki) kao i učestalost ispitivanja. Rezultati se redovito ažuriraju na internetskoj stranici društva www.kcvode.hr.
Kvaliteta vode za 2024. godinu
Kvaliteta vode za 2023. godinu
Kvaliteta vode za 2022. godinu
Uz internu kontrolu, voda se provjerava i u vanjskim ovlaštenim laboratorijima. To se prvenstveno odnosi na državni monitoring koji se provodi po Zavodu za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije i Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo. Po tom se programu godišnje provede stotinjak uzorkovanja i analiza vode, od točke dezinfekcije do mjesta potrošnje na različite parametre kakvoće. Zakon obavezuje javnog isporučitelja vode na jednu cjelovitu analizu izvorišta po svim parametrima sastava vode u dinamici jednom u godini (monitoring izvorišta). Osim navedenih, redovitih provjera kakvoće vode provode se i povremene po programu, obimu i dinamici određenim od strane sanitarne inspekcije.
Sva dosadašnja ispitivanja pokazuju da je voda namijenjena za ljudsku potrošnju isporučena s vodocrpilišta Ivanščak i Lipovec zdravstveno ispravna i u skladu sa svim graničnim vrijednostima po svim pokazateljima.
Najčešća pitanja i prigovori potrošača vezano na sastav vode se odnose na tvrdoću vode i „bijelu vodu“. Upiti vezani na tvrdoću vode se odnose na podešavanje dozatora omekšavanja u perilicama i zabrinutostima vezanim uz zdravlje. Tvrdoća vode je svojstvo koje ovisi o mineralizaciji vode, odnosno o količini kalcijevih, magnezijevih i drugih minerala u vodi. Njihova koncentracija ovisi o vrsti stijena u kojima se voda nalazi i kroz koje prolazi u podzemlju. Kalcij i magnezij su neophodni za normalno funkcioniranje ljudskog organizma, a dobivaju se putem hrane i pića. Od ukupno potrebne količine ovih metala, između 5 – 20 % dobiva se putem vode za piće. Općenito se preporuča da voda za piće sadrži >70 mg/L kalcija i >8 mg/L magnezija radi smanjenja rizika od kardiovaskularnih oboljenja i da se voda koja se koristi za piće i pripremanje hrane ne podvrgava procesu omekšavanja, odnosno demineralizacije. Voda s tvrdoćom <75 mg/L kalcijevog karbonata ima negativan efekt na mineralni balans. Podjela vode prema ukupnoj tvrdoći (°d – njemački stupnjevi tvrdoće): < 4 °d – meka voda 4-8 °d – lagano tvrda voda 9-18 °d – umjereno tvrda voda 18-25 °d – tvrda voda > 25 °d – vrlo tvrda voda
Tvrdoća vode koprivničkih izvorišta se kreće u rasponu od 14 – 18 °d, te se takve vode klasificiraju u umjereno tvrde vode.
Građani ponekad primjećuju “bijelu” boju vode. Uzrok tome je otopljeni zrak, a ne klor. Takva voda nipošto nije štetna po zdravlje i nije „preklorirana“ te ona se nakon kratkog stajanja izbistri jer otopljeni zrak ishlapi iz tekućine. Klorni miris takve vode je posljedica intenzivnog hlapljenja zraka a s njime i klora koji se može osjetiti po mirisu već u izrazito niskoj koncentraciji koja je znatno ispod one dopuštene za dezinfekciju vode.
→ Tvrdoća vode i zdravlje (PDF)
→ Ustajala voda (PDF)
→ Izvještaj o kvaliteti vode iz privatnih zdenaca na području pridravskih općina (PDF)