Organizirano i zakonski regulirano zbrinjavanje otpadnih voda podrazumijeva: prikupljanje i odvodnju otpadnih voda sustavom odvodnje, učinkovito pročišćavanje prije ispuštanja u okoliš unutar zakonski predviđenih granica kakvoće, a ujedno je i pozitivna refleksija odgovornog gospodarenja i svekolike uporabe voda.
Osnovna uloga Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda je pročišćavanje do stupnja kakvoće koji garantira da otpadna voda neće pogoršati i ugroziti prirodno stanje okoliša.
Počeci izgradnje sustava javne odvodnje u Koprivnici sežu u rane 60-e godine prošlog stoljeća.
Današnji stupanj izgrađenosti, za grad Koprivnicu i prigradska mjesta koja mu gravitiraju je više od 95%. Sustav javne odvodnje pretežno je mješovitog tipa, što znači da se fekalne i oborinske vode odvode istim sustavom. Sva prikupljena otpadna voda odvodi se glavnim kolektorom sjeveroistočno od grada do naselja Herešin, gdje se nakon pročišćavanja ispušta u recipijent Moždanski jarak, kojim teče do potoka Bistra i njime u rijeku Dravu.
Do 1989. godine otpadna voda je ispuštana bez ikakvog pročišćavanja, a potok Bistra bila je daleko ispod propisane kategorije kakvoće vode.
Te godine izgrađeno je postrojenje za mehanički tretman, koje svojom tehnologijom i kapacitetom pročišćavanja ni približno nije moglo osigurati traženu kakvoću otpadne vode. Stari uređaj za mehaničku obradu otpadnih voda sastojao se od grube rešetke, pužnih crpki, tri fine rešetke i dvije linije aeriranog pjeskolova i mastolova.
Dana 25. kolovoza 2005.godine, sklopljen je Ugovor o izgradnji uređaja za pročišćavanje otpadnih voda grada Koprivnice po međunarodnim normama FIDIC-a s glavnim izvođačem Astra International d.d. Zagreb, po sistemu “ključ u ruke”.
Radovi na izgradnji novog Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda su započeli 27. lipnja 2006. godine, a u cijelosti je završen u lipnju 2007. godine.
Svečano ga je otvorio Predsjednik Republike Hrvatske, gospodin Stjepan Mesić, 9. listopada 2007. godine u nazočnosti brojnih uzvanika.