5. svibnja održana je završna konferencija projekta ‘Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture Aglomeracije Koprivnica’, najvećeg infrastrukturnog zahvata provedenog posljednjih godina na području Koprivničko-križevačke županije.
Projekt ukupne vrijednosti 75,4 milijuna eura obuhvatio je Grad Koprivnicu i općine Đelekovec, Peteranec, Hlebine, Rasinja, Koprivnički Bregi i Drnje. Glavni ciljevi projekta uključivali su povećanje priključenosti stanovništva na sustave javne vodoopskrbe i odvodnje, smanjenje gubitaka u sustavu te povećanje pouzdanosti i zdravstvene sigurnosti opskrbe vodom.
U Gradu Koprivnici izgrađeno je više od 13,6 km novog cjevovoda za vodoopskrbu i 12,8 km cjevovoda za odvodnju, dok je rekonstruirano dodatnih 17,7 km i 12,8 km cjevovoda. Uvedeno je 265 novih priključaka za vodoopskrbu te 439 za odvodnju. U funkciju je stavljeno i pet retencijskih bazena ukupnog kapaciteta gotovo 13.000 m³, čime je znatno poboljšana funkcionalnost sustava odvodnje.
Na području općina izgrađeno je dodatnih 76,3 km cjevovoda za odvodnju. Omogućen je priključak za 1973 kućanstva na vodoopskrbni sustav i 2694 na sustav odvodnje. Vrijednost izvedenih radova izvan grada iznosi gotovo 32 milijuna eura. Izgrađenim priključcima obuhvaćeno je 6,5 tisuća stanovnika, koji su dobili vodovodne priključke i 9,5 tisuća stanovnika koji su dobili kanalizacijske priključke.
Projekt je uključivao i značajna ulaganja u modernizaciju strojeva i vozila, ukupne vrijednosti 1,75 milijuna eura, kao i nadogradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (1,57 milijuna eura) te dogradnju laboratorija u Herešinu. Osim fizičke infrastrukture, uspostavljen je i novi nadzorno-upravljački sustav (NUS), kojim je uslužno područje podijeljeno u 14 zona za precizniji nadzor i kontrolu, uz zamjenu dotrajale opreme te uvođenje suvremene komunikacijske infrastrukture.
Ovaj opsežan projekt predstavlja značajan iskorak u komunalnom standardu i održivosti vodoopskrbe i odvodnje na području Koprivnice i okolnih općina, uz očekivane dugoročne koristi za zdravlje, okoliš i kvalitetu života građana. Zahvaljujući provedenim radovima, priključenost kućanstava na vodoopskrbni sustav na području Aglomeracije porasla je na 85 posto, dok je priključenost na sustav odvodnje dosegnula 79 posto.
U svom obraćanju, direktor Koprivničkih voda Zdravko Petras istaknuo je kako je projekt bio izuzetno zahtjevan i obilježen brojnim izazovima.
– Tijekom provedbe projekta suočili smo se s brojnim izazovima, od naglih promjena cijena na tržištu do zahtjevnih tehničkih i administrativnih procedura. Unatoč svemu, uspjeli smo projekt privesti kraju. Riječ je o izuzetno kompleksnom zahvatu, trebalo je izgraditi čak 102,2 kilometra kanalizacijske mreže, što je iznimna duljina kao i 31,4 kilometara vodovodne mreže. Na terenu je istovremeno bilo otvoreno više trasa jer da nismo radili paralelno, ne bismo uspjeli završiti sve u predviđenom vremenu. Sve smo to morali koordinirati u vrlo ograničenom vremenskom okviru, poštujući pritom pravila i rokove financijskog razdoblja. – objasnio je direktor Koprivničkih voda Zdravko Petras.
Gradonačelnik Mišel Jakšić zahvalio je svim sudionicima projekta, istaknuvši kako se radi o velikom uspjehu u izazovnim okolnostima, od pandemije i poremećaja na tržištu sirovina do manjka radne snage.
– Ovo je najveći europski infrastrukturni projekt u povijesti grada Koprivnice i Koprivničko-križevačke županije kad govorimo o lokalnim projektima. To je iznimno važan iskorak, ne samo za Koprivnicu, već i za sve naše susjedne općine. Zahvaljujem svim građanima na strpljenju tijekom radova jer znamo da nije bilo lako. Projekt ima snažnu komponentu zaštite prirode i očuvanja resursa, ali jednako tako i stvaranja kvalitetnih uvjeta za život – kazao je gradonačelnik Mišel Jakšić.
Konferenciji je prisustvovao zamjenik generalnog direktora Hrvatskih voda Davor Vukmirić koji je čestitao svim partnerima na uspješnoj realizaciji, naglasivši kako je ovaj projekt najveći dosad završeni projekt aglomeracija u Republici Hrvatskoj te da je projekt proveden u skladu s rokovima i financijskom konstrukcijom, zahvaljujući snažnoj potpori Hrvatskih voda.
Predstavnica Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Karmen Cerar naglasila je kako je cilj ovakvih ulaganja širenje mreže infrastrukture te smanjenje gubitaka u sustavu te najavila nastavak ulaganja u vodnokomunalni sektor kroz novo programsko razdoblje.
Dodajmo da su završnoj konferenciji prisustvovali i predsjednik Uprave tvrtke Radnik Mirko Habijanec sa suradnicima, načelnici općina, predstavnici gradskih tvrtki, partneri na projektu te drugi uzvanici.