Svjetski dan voda koji se obilježava 22. ožujka, a na koji ga Ujedinjeni narodi pozivaju svake godine ima ovogodišnje geslo „Voda i klimatske promjene“. Ovim geslom Ujedinjeni narodi žele prikazati koliko su usko povezana pitanja vode, prirode i klimatskih promjena.
Glavni fokus Svjetskog dana voda je podrška postizanju cilja održivog razvoja 6: voda i kanalizacija za sve do 2030. godine.
Svjetski dani vode trebali bi se upotrijebiti za skretanje pažnje šire javnosti na ove globalne ciljeve i njihov lokalni značaj, kao i na izazove provedbe tih ciljeva. Trebalo bi ljude motivirati da rade na ovoj provedbi. Od svih se zemalja traži da posvete Svjetski dan voda provedbi preporuke UN-a i poduzmu odgovarajuće, konkretne akcije na nacionalnoj razini.
Voda, „plavo zlato“, je jedan od temeljnih elemenata klime i sastavnica okoliša na koju klimatske promjene imaju izravne i velike posljedice. Zbog porasta svjetskog stanovništva i ultimata ekonomskog rasta i potrošnje, svjetske potrebe za vodom rastu stopom od 1 % godišnje (UN Water report 2018). Ta dva čimbenika, klimatske promjene i rast potreba za vodom, u jednoj formuli daju rezultat koji nije jednostavna suma već se multiplicira u nepoznatu sutrašnjicu koja će okolišno i društveno promijeniti lice Zemlje kakvu znamo već stoljećima.
Dostupnost vode na mnogim je mjestima postala manje predvidljiva, a povećana učestalost poplava prijeti uništenjem vodenih točaka, sanitarnih objekata i zagađivanjem izvora vode.
Klimatske promjene ugrožavaju našu sposobnost osiguranja globalne sigurnosti hrane, iskorjenjivanja siromaštva i postizanja održivog razvoja.
U nekim regijama suša pogoršava nedostatak vode i tako negativno utječe na zdravlje i produktivnost ljudi. Osiguravanje da svi imaju pristup održivim vodama i sanitarnim uslugama je kritična strategija ublažavanja klimatskih promjena za naredne godine.
Na uslužnom području Koprivničkih voda, kao i na cijelom području dravskog aluvija Podravine, izvorišta su s podzemnim vodozahvatima. Po kriteriju količine zaliha i kvalitete podzemne vode naše je područje proglašeno dijelom mreže strateških rezervi podzemne vode za Republiku Hrvatsku. Klimatske promjene utječu na cijelu biosferu pa tako neminovno i na (naše) podzemne vode. I fizikalne i biološke promjene su dokazane u površinskim slatkim vodama i oceanima ali još nisu tako izražene u podzemnim vodama zbog njihove veće ili manje izoliranost od površine i porasta globalne temperature kao glavnog pogonskog goriva klimatskih promjena.
Potrudimo se da tako ostane što dulje i za naše potomke neka vrijede stihovi D. Ivančana (1931. – 1982.) „Pokraj vode Drave, ravna Podravina, zemlja vodom plavna, nama domovina“.
Dosadašnje teme Svjetskog dana voda:
2019. – Voda za sve
2018. – Priroda za vodu
2017. – Otpadne vode
2016. – Voda i radna mjesta
2015. – Voda i održiv razvoj
2014. – Voda i energija
2013. – Međunarodna godina suradnje na području voda
2012. – Voda i sigurnost hrane
2011. – Voda za gradove – odgovor na urbani izazov
2010. – Čista voda za zdravi svijet
2009. – Prekogranične vode
2008. – Odvodnja otpadnih voda
2007. – Kako se nositi s nestašicom vode
2006. – Voda i kultura
2005. – Voda za život
2004. – Voda i katastrofe
2003. – Voda za budućnost
2002. – Voda za razvoj
2001. – Voda i razvoj
2000. – Voda za 21. stoljeće
1999. – Svi žive nizvodno
1998. – Podzemne vode – nevidljivi resurs
1997. – Svjetske vode – ima li ih dovoljno?
1996. – Voda za žedne gradove
1995. – Žene i vode
1994. – Briga za vodne resurse tiče se svakoga